Hamile Kadında Kızamıkçık Nedir?

Anne ve baba adaylarının dileği,çocuklarının sağlıklı olmasıdır. Bundan dolayı hamileler çeşitli tıbbi araştırmalardan geçmeli kızamıkçıklı kimselerle temas etmemeli ve karnında taşıdığı bebeğin sorumluluğunu yüklenmelidir.

Kızamıkçık mikrobik, bulaşıcı ve hamile kadında fetus için çok tehlikeli kabul edilen bir hastalıktır. Bu hastalık doğuştan ağır malformasyonlar ( hanileliğin ilk üç ayında meydana gelebilen göz,kalp,kulak,beyinbozuklukları ) yanında erken doğuma da neden olabilir.

Kızamıkçık aşısı

Amerika Birleşik Devletlerinde hazırlanmış olan hafifletilmiş canlı bir aşıdır. Yapılan tek bir enfeksiyon genellikle çok iyi sonuçlar vermektedir. Elde edilen bağışıklık oranı %95 ve %100 arasındadır. Önceden bağışıklığı olan kişilerin aşılanmasında hiçbir sakınca yoktur,buda günümüzde kız çocuklarının ergenlik öncesinde sistemli bir şekilde aşılanmasına olanak vermektedir. 

Üç aylık hamile olup kızamıkçığa yakalanmış kadında: Çocuğun aldırılması kesinlikle tavsiye edilmektedir. (Kadının kişisel nedenlerle karşı çıkması hariç). Yine de onu ikna etmeye çalışmak yararlı olur.

Kadının hamileliği üç ayı geçmişse: Burada doktorun vicdanı en nazik problemlerden biriyle karşı karşıyadır. Ne tavsiye etmelidir? Kendi karısı aynı durumda kalsa ne yapacaktır? Bu karar hem doktorun kendisine hem de her durumun göstereceği çok değişik özelliklere bağlı olduğundan, genel bir yol gösterilemez. Her durumda eğer hamileliğin devamına karar verilmişse,kadına antikoru bol kandan alınmış bağışıklık yapıcı globülinler verilmelidir.

Üç aylığa kadar hamile olup kızamıkçık taşıyan bir kimse ile temasta bulunmuş kadında: Eğer bu temasın üzerinden 15 gün geçmemişse (kuluçka süresi) kandaki antikor oranı ölçülmelidir. Eğer bu miktar yüksekse,artma önceden bağışıklıktan ileri geliyor demektir. Bulaşmadan dolayı kanda antikor artışı 16. günden öncegörülmez,bu süre içinde de kadın güvenlikte sayılabilir. Bu durumda önleyici tedbire başvurulmalıdır. Eğer antikor oranı 1/80'den düşükse, kadın tehlikede demektirve immunoglobin ( bağışıklık yapıcı madde ) verilmeye başlanabilir. Bu oran 15 gün sonra yeniden ölçülerek hastalığın kadına gerçekten bulaşıp bulaşmadığı anlaşılacak ve hamileliğin durdurulması konusunda bir kez daha karara varılmasıgerekecektir.

Önemli bir nokta

Doğru olmayan bilgiler çok sayıda hamile kadınlara korkulu anlar yaşatmaktadır. Bunlar farkında olmaksızın kızamıkçık kaptıklarını ve sadece 20 gündür kızamıkçık taşıyan biriyle rörüşmekle anormal bir doğum yapabileceklerini zannederler. Bu korkular genellikle iki nedenden dolayı yersizdir.

  • Avrupalı kadınların çoğunluğunda antikor oranı yüksektir ( %85 )
  • Tehlikenin dölüt üzerinde görülebilmesi için, hamile kadının kızamıkçığa yakalanmış olması gerekir. Oysa bu hastalığın gözden kaçması mümkün değildir ve bariz klinik belirtiler göstermeyen kızamıkçık durumları istisnaya girer.